Młodzi historycy z liceum w Krakowie

historycyDnia 13 listopada bieżącego roku grupa uczniów z klas drugich realizująca poziom rozszerzony z historii wybrała się na wycieczkę do dawnej stolicy Polski – Krakowa. Pierwsza wzmianka o tym mieście zachowała się w opisie podróży kupca arabskiego Ibrahima z 965 roku. Wówczas Kraków był już niewielkim grodem o niemałym znaczeniu.  

Historycy swoją wycieczkę na dobre rozpoczęli w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w Podziemiach Rynku. Pomiędzy Sukiennicami a kościołem Mariackim, kilka metrów w głąb ziemi kryje się prawdziwy skarbiec miasta. W tym muzeum licealiści zobaczyli około 700 zabytków średniowiecznego grodu.

Następnym  punktem wycieczki był kościół św. Andrzeja. Dwuwieżowa bazylika do dziś zachowała pierwotną bryłę romańską, ale jednak z biegiem czasu pojawiły się elementy pochodzące z innych okresów – baroku (filary arkadowe, hełmy wież), gotyku (oratorium). Wnętrze kościoła posiada obecnie bogaty wystrój barokowy.

Na koniec uczniowie wybrali się do najstarszej archeologicznej placówki w Polsce. Jednym z najcenniejszych obiektów w Muzeum Archeologicznym w Krakowie jest  kamienny posąg Światowida. Bożek został wydobyty w 1848 roku z rzeki Zbrucz w pobliżu wsi Liczkowce. Posągowi przypisuje się ikonograficzne wyobrażenie wszechświata, interpretuje się pas górny jako strefę niebiańską, środkowy jako świat zamieszkany przez ludzi, zaś dolny utożsamiany jest z podziemiami. W muzeum historycy zobaczyli również wystawy: „Bogowie Starożytnego Egiptu”, „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”  i wiele innych.

Monika Gregorczuk

W naszej szkolnej galerii znajdziecie fotorelacje z wyjazdu.