Pierwszoklasiści w muzeum

plak i wojna m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 4 grudnia br. klasy pierwsze uczestniczyły w lekcji muzealnej w Muzeum w Tarnowskich Górach oraz podziwiały wystawę zorganizowaną z okazji 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej zatytułowaną: „W cieniu Wielkiej Wojny. Życie codzienne w powiecie tarnogórskim w latach 1914–1918”.

Na początku zobaczyliśmy prezentację multimedialną, która wprowadziła nas w klimat opisywanych wydarzeń. Przypomnieliśmy sobie dzięki niej informacje na temat I wojny oraz dowiedzieliśmy się, iż osoby walczące w okopach musiały sobie radzić z wielkim stresem, który był nieodzowną częścią każdego dnia. 

Jednym ze sposobów zwalczania stresu był śmiech, wywołany humorystycznymi kartkami wysyłanymi do rodziny. Mogliśmy podziwiać je na wystawie. Często też wysyłano na front różne pudełka, by czymś zająć myśli żołnierzy. 

Na ekspozycji zobaczyliśmy również kilka artykułów z "Katolika" z 1917r. Jeden z nich dotyczył pozbycia się wszy z ubrań. Okazało się, iż wystarczy daną rzecz położyć na mrowisko, a mrówki zabiją niechciane insekty. Następnie należy odzież wypłukać w zimnej wodzie. Pozostawiona w niej część kwasu mrówkowego odstraszy szkodniki na jakiś czas. 

Mieliśmy okazję zobaczyć także mundur żołnierza z Armii Hallera oraz Nagelungu, czyli idei kupowania przez mieszkańców gwoździ za cenę np. 20 fenigów za sztukę, a następnie wbijania ich w tarczę czy inny obiekt wystawiony w miejscu publicznym. Takie działanie miało na celu umocnić wiarę ludzi w zwycięstwo w wojnie.

Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, których wcześniej nie znaliśmy. Bardzo dziękujemy za zorganizowanie wyjazdu pani mgr Barbarze Penkaty oraz pani mgr Annie Mikutrze.

Daria Mrowiec kl. I B