Liceum w sprawie ludzi z całego świata

16 grudnia br. z inicjatywy Szkolnej Grupy Amnesty International po raz pierwszy w radzionkowskim ogólniaku został zorganizowany Maraton Pisania Listów.

Akcja ta ma na celu zwrócić uwagę na los ludzi prześladowanych, torturowanych, bezprawnie więzionych oraz tych, których podstawowe prawa są ograniczone lub w drastyczny sposób łamane. MPL co roku odbywa się na całym świecie w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudzień). Warto wspomnieć o tegorocznym sukcesie, łącznie na całym świecie zostało napisanych aż 268703 listów.

W tym roku szkolna grupa AI wraz z Panią Anią Kandzia wybrała 7 przypadków osób, w sprawie których społeczność szkolna pisała listy:

1. CHELSEA E MANNING (USA) -  szeregowa amerykańskiej armii, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks,

2. DANIEL GUINTERO (Wenezuela) - student torturowany za udział w proteście,

3. OLEG SEŃCÓW (Ukraina) - reżyser uwięziony za pokojowe demonstracje,

4. MOSES ATAKUMBA (Nigeria) - nastolatek skazany na karę śmierci,

5.KOBIETY I DZIEWCZĘTA Z MOHONDO (RPA) - życie kobiet w ciąży zagrożone,

6.SPOŁECZNOŚĆ  BHOPALU (Indie) - ofiary katastrofy przemysłowej,

7. RAIF BADAWI (Arabia Saudyjska) - bloger uwięziony za założenie strony internetowej.

Uczniowie wraz z nauczycielami mają ogromną nadzieję, że listy, które zostały napisane pomogą w sprawie i dodadzą otuchy osobom, których prawa są łamane.

Monika Gregorczuk 2b LO Radzionków