Poznanie oligofrenopedagogiki w praktyce

oligo6We wtorek, 3 marca br. uczniowie klasy 1 B o kierunku  pedagogiczno- psychologicznym odwiedzili Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Piekarach Śląskich. W pierwszym budynku mieści się Szkoła Podstawowa, a Gimnazjum oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy w drugim. Na początku wizyty, zostaliśmy przywitani przez pana dyrektora mgr Zygmunta Krawczyka, jego zastępcę mgr Michała Sojkę, panią psycholog mgr Annę Jureczko i panią pedagog mgr Sabinę Chromy. Następnie zapoznano nas z całym systemem funkcjonowania szkoły. Dowiedzieliśmy się, iż klasy liczą od 10 do 16 osób, a uczniowie są do nich przydzielani według stopnia niepełnosprawności.

Po zdobyciu informacji teoretycznych, podzieliliśmy się na 3 grupy, by pod przewodnictwem pani Ani, pani Sabiny oraz pana Michała zobaczyć jak wyglądają lekcje w praktyce. W klasie podopiecznych z autyzmem w stopniu lekkim poznaliśmy "mówik", czyli urządzenie, w którym zaprogramowane są obrazki podstawowych rzeczy, jak i codziennych czynności. Dziecko nieme, dotykając danej ilustracji, sprawia iż urządzenie mówi jej nazwę. W ten sposób może normalnie komunikować się z otoczeniem.
Zainteresował nas również biofeedback, czyli metoda umożliwiająca poprawę np. koncentracji, poprzez korzystanie z otrzymanych zwrotnie informacji o przebiegu pracy mózgu. Wiadomości przepływają za pomocą kabli połączonych między komputerem a głową. Osoba badana siada na fotelu i gra w proste gry, sterując umysłem.
Podczas zajęć muzycznych śpiewaliśmy i pokazywaliśmy ruchy razem z uczniami Szkoły Podstawowej.

Uczestniczyliśmy też w zajęciach w Szkole Przysposabiającej do Pracy, podczas których uczniowie ćwiczyli fastrygę. Zobaczyliśmy również salę doświadczania świata. Znajduję się w niej projektor, rzucający na ścianę dowolny widok np. morze i pływające w nim ryby, oraz magnetofon, dający możliwość zapoznania dziecka z każdym dźwiękiem. Nie zabrakło również basenu wypełnionego plastikowymi kulkami. Ciekawym pomysłem była też kolorowa kostka, w której ruch obrotu i wskazany kolor, zmieniał barwę świateł.
Zespół Szkół wywarł na nas ogromne wrażenie. Domową atmosferę czuło się od wejścia. Dzięki temu wyjazdowi zdobyliśmy niezwykłe doświadczenie. Bardzo dziękujemy za zorganizowanie wycieczki oraz opiekę pani dyrektor mgr Danucie Minas oraz pani mgr Barbarze Dziembale.

Daria Mrowiec kl 1b


oligo1 oligo2

oligo3 oligo4

oligo5 oligo6

 oligo8 oligo7