Spotkania z Prezesem Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach

W piątek, 9. października uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie mieli okazję spotkać się z Prezesem Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach- Adamem Skowronem. Nasza szkoła została zgłoszona do uczestnictwa w programie edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych realizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. 

 

Prelegent omówił na wykładzie szeroko rozumienie prawo cywilne, postępowanie w sprawach nieletnich, statut osób pokrzywdzonych przesępstwem, odpowiedzialności karnej związanej z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, tzw. cyberprzestrzeni oraz prawo regulujące dostęp do zawodów prawnych. Ponadto wyjaśnił jak długa drogę trzeba przejść, aby podjąć pracę w zawodzenie sędziego, prokuratora czy pełnomocnika. Opowiedział także jak wygląda praca w sądzie z własnego doświadczenia oraz odpowiedział na wszelkie pytania i wątpliwości uczniów. 

Było to bardzo pouczające i pomocne spotkanie.