Zwiedzanie Centrum Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku

mWe wtorek i środę, 17. i 18. listopada uczniowie wszystkich klas Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie pod opieką nauczycieli wybrali się do Centrum Deporacji Grórnoślązaków do ZSRR w 1945r., które mieści się w naszym mieście. 

 

Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, które zostały prowadzone w oparciu o "żywą historię". Wykorzystane zostały eksponaty i pamiątki osób lub rodzin, które brały czynny udział w wydarzeniach roku 1945. Zobaczyli pokazy multimedialne i filmy dydaktyczne. 

Realizowany był temat "Problem deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku". Zainteresowani dowiedzieli się, dlaczego mieszkańcy naszego regionu byli zsyłani do ZSRR, co działo się na Górnym Śląsku w tym czasie i gdzie znajdowały się obozy pracy. Oglądaliśmy wiele listów, pamiątek i dokumentów. Mieliśmy także okazję zobaczyć, jak wyglądaly warunki życiowe w łagrach i podczas podróży do Związku Radzieckiego. 

Celem zajęć było zwrócenie szczególnej uwagi na trudną, ciekawą i zastanawiającą historię regionu, w którym mieszkamy. 

Organizatorem i wykładowcą zajęć był nauczyciel historii, mgr Marek Minas.