III edycja Around the World

12990909 1012896622117214 2905880962930636485 nW piątek, 8. kwietnia w naszym liceum odbyła się III edycja projektu Around the World. Jest to kolejna tradycja naszej szkoły, gdyż impreza odbywa się cyklicznie, w okresie wiosennym, od trzech lat. Tym razem głównym tematem była kultura i język krajów niemieckojęzycznych. 

Pomysłodawczynią i główną realizatorką przedsięwzięcia w naszej szkole byla nauczycielka języka niemieckiego, dr Izabela Pischka.

Podczas tegorocznego spotkania mieliśmy okazję gościć dr Magdalenę Popławską z Wydziału Germanistyki Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie liceum, a także gimnazjów uczestniczyli w wykładzie, dotyczącym stereotypów: skąd się biorą?, dlaczego są powtarzane?, po co je wypowiadamy?, jak wpływają na nasz odbiór innych ludzi ? Szeroko zapoznaliśmy się z opinią Polaków o Niemcach i Niemców o Polakach. Poznaliśmy różnice pojmowania stereotypów przed i po poznaniu danej osoby. Obejrzeliśmy także kilka filmów dotyczących pokonywania barier istniejących między ludźmi, pochodzącymi z różnych środowisk.

Ponadto zaprezentowano nam mniej i bardziej znane zabytki w Niemczech.

Po krótkim poczęstunku odbył się konkurs "Unser Lyzeum sucht den Superstar". Uczniowie zaproszonych gimnazjów i naszego liceum zaprezentowali piosenki w języku niemieckim, a jury wybrało zwycięsców:

I miejsce: Paulina Jacek z Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie, przygotowana przez mgr Weronikę Sitarz i mgr Mirosławę Wojtas

II miejsce: Wiktoria Bajer z Miejskiego Gimanzjum nr 2 w Piekarach Śląskich, przygotowana przez mgr aleksandrę Pryk

III miejsce: Alan Różycki, Marcel Różycki i Martin Gacki z Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie, przygotowani przez mgr Weronikę Sitarz i mg Mirosławę Wojtas

Serdecznie gratulujemy laureatom i ich nauczycielom prowadzącym.

Naszą szkołę reprezentowały: Izabela Flajszer z kl. IIB i Wiktoria Ścigała z kl. IB oraz grupa uczniów z klasy teatralno- filmowej, która zaprezentowała dwa tańce i stanowiła artystyczne tło przy wykonywanych przez dziewczęta piosenkach. Do występu przygotowała uczniów dr Izabela Pischka.

Zapraszamy na koncert laureatów, który odbędzie się podczas Dni Otwartych, 21. kwietnia (czwartek) o godzinie 10.30. Zostaną wtedy wręczone nagrody przez Burmistrza Miasta Radzionków, dr Gabriela Tobora. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w to przedsięwzięcie i zapraszamy za rok !