KOBIETA ZMIENNĄ JEST... ...nasz konkurs zmienia się też

la    Już po raz czwarty gimnazjaliści stanęli do rywalizacji  w ramach  Tematycznego Konkursu Recytatorskiego La  Donna è Mobile, który co roku odbywa się w Liceum Ogólnokształcącym w Radzionkowie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Radzionkowa oraz Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Mottem tegorocznej edycji były słowa Agnieszki Osieckiej: „Kobieta, żona, matka to nie jest do mnie rym”.

Uczestnicy mogli wybrać dowolny tekst poetycki lub prozatorski o tematyce związanej z kobietą, ich zadaniem było ukazanie ról społecznych, wcieleń i możliwości, jakie ma przedstawicielka płci pięknej. Sam  dobór repertuaru okazał się niezwykle interesujący, bowiem kandydaci  sięgnęli zarówno po przesycone wdziękiem i pięknem kobiecym sonety Petrarki, jak i po prozę ukazującą kobietę w szponach współczesnych chorób cywilizacyjnych. Również sposób prezentacji wybranych utworów był bardzo urozmaicony: uczestnicy coraz chętniej sięgają  bowiem po formy wypowiedzi nieraz daleko wykraczające poza czystą recytację. W związku z powyższym organizatorzy planują w przyszyłam roku poszerzyć konkurs o dodatkowe kategorie takie jak: teatr jednego aktora, występ kabaretowy, prace plastyczne.
    Poziom tegorocznych występów był bardzo wysoki, a zarazem wyrównany, jury jednak nie miało wątpliwości, wyłaniając laureatów tegorocznych zmagań. Podium zdominowały w całości gimnazja tarnogórskie: I miejsce zajęła Karolina Gonet z Publicznego Gimnazjum nr 3,  II miejsce przypadło Nikoli Rogaczewskiej z Publicznego Gimnazjum nr 1, III miejsce wyrecytował sobie Olaf Łukomski z tej samej szkoły. Nagrody dla najlepszych ufundował  Dom Kultury „Karolinka”,a ich wręczenie odbyło się 21 kwietnia w auli Liceum Ogólnokształcącego w Radzionkowie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!