Wykład prof. Zimbardo

We wtorek 15 kwietnia 2014 r. w Katowicach odbył się wykład profesora Philipa Zimbardo pt. „Transforming Evil into Heroic Goodness”. Wydarzenie organizowane było przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Kinem Kosmos Centrum Sztuki Filmowej. Uczniowie nasze szkoły uczestniczyli w tym wykładzie a relacje możecie przeczytać w tym miejscu.

 

 

Profesor Philip Zimbardo jest uznawany za „głos i twarz współczesnej psychologii”. Jest autorem ponad 400 publikacji, wśród których znajduje się najstarszy aktualny podręcznik psychologii „Psychologia i życie”, który doczekał się wielu nowych wydań i tłumaczeń. Zyskał sławę przede wszystkim za sprawą eksperymentu, który w 1971 roku przeprowadził na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Stanforda. Eksperyment miał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektórzy schodzą na złą drogę i udowodnił ogromny wpływ sytuacji na nasze zachowanie. Teraz profesor Zimbardo rozważa coś przeciwnego – czy i w jaki sposób zwykli ludzie mogą stać się „bohaterami dnia codziennego”?