Sztuka szukania - w labiryncie informacji

cinibaW dniu 14 kwietnia br. uczniowie klasy I A i I B wraz z opiekunami Barbarą Dziembałą i Anną Kandzią, odwiedzili jedną z najnowocześniejszych bibliotek akademickich w Polsce.

CINiBA to wspólny projekt Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który jest biblioteką hybrydową, udostępniającą wszystkie typy dokumentów oraz korzystającą z nowoczesnych technologii. Do dyspozycji czytelników oddano w wolnym dostępie księgozbiór liczący około 340 tysięcy woluminów, rozlokowany na trzech poziomach i uzupełniony najnowszymi wydaniami czasopism naukowych. Ponadto w magazynach zamkniętych mieści się ponad 500 tys. zbiorów.

Użytkownik Centrum może korzystać z wielu ułatwień. Nowoczesne sale z pełnym wyposażeniem, mediateka, stanowiska komputerowe na każdym piętrze, selfchecki- urządzenia do samowypożyczeń oraz wrzutnia do całodobowego zwrotu książek. Udogodnienia te mają na celu skrócenie czasu oczekiwania na książkę i szybkie jej wypożyczenie. Dodatkowo usprawniają i przyspieszają pracę zarówno czytelnika jak i bibliotekarza. Na trzech piętrach udostępniane są m. in. kolekcje książek i czasopism, czytelnie, kabiny do pracy indywidualnej, powierzchnia wystawowa, sala dydaktyczna i konferencyjna.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia pięter z wolnym dostępem do regałów, gdzie poznawaliśmy zasady podziału na poszczególne działy i sposoby odnajdywania książek na półkach. Pani bibliotekarka zrobiła nam krótkie szkolenie z poruszania się po bibliotecznym katalogu.
Uczniowie zostali zapoznani z tzw. samowypożyczalnią, czyli możliwością samodzielnego wypożyczania książek przy pomocy odpowiednich urządzeń i czytników.
Podczas zwiedzania biblioteki duże wrażenie wywarły na nas przestronne wnętrza, wyposażone w stanowiska komputerowe miejsca do pracy własnej, księgozbiór z wolnym dostępem do półek, a także czytelnie: główna, prasy bieżącej, mediateka, pracownie komputerowe. Nowatorskie rozwiązania architektoniczne budynku oraz jego wielofunkcyjność przyniosły Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach wiele nagród.

Pod koniec zwiedzania poznaliśmy zasadę działania wrzutni. To urządzenie, przypominające swoim wyglądem bankomat, umożliwia oddawanie książek bez pomocy bibliotekarza przez 24 godziny na dobę. W odpowiednie miejsce wkładamy kartę biblioteczną, a w specjalną szeroką szczelinę nasze książki. I już - oddane. Co ciekawe za wrzutnią znajduje się sorter, który sam, automatycznie sortuje książki na poszczególne działy. CINiBA jest jedyną biblioteką w Polsce, która posiada takie urządzenie.

W tej chwili większość z nas bez problemu poradziłaby sobie z wypożyczeniem i oddaniem książki w CINiBie.

Zapraszamy również do galerii zdjęć.