Poznaj naszą szkołę

Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie powstało Zarządzeniem Ministra Oświaty z dnia 20 czerwca 1952 roku nr II ŚR. – 5082/52 jako Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca stopnia podstawowego i licealnego w Radzionkowie. Pierwszy rok szkolny rozpoczął się 1 września 1952 r.  uruchomiono 11 oddziałów w stopniu podstawowym oraz 1 oddział licealny. Pracowało 13 nauczycieli oraz jedna sekretarka.

Dyrektorem szkoły został  p. Rudolf Bonarek, zastępcą dyrektora p. Stanisław Giergiel  ( przywiózł do Liceum fortepian, który do dnia dzisiejszego jest w auli szkolnej i jest wykorzystywany podczas uroczystości szkolnych). Grono pedagogiczne składało się z następujących nauczycieli: p. Marii Bonarek, Kazimiry Buczek, Celiny Gadzińskiej, Kazimiry Kurek, Stanisława Mrowca, Stanisławy Poprawa, Jadwigi Szymik, Jadwigi Szczepan, Jana Stotko, Wojciecha Trzensioka, Mieczysława Umińskiego. W sekretariacie pracowała p. Irena Dziembała.

Lata 1952-1960

Dyrektorem szkoły był p. Ryszard Bonarek, a następnie p. Stanisław Giergiel i p. Władysław Stolarczyk.

·         założono w szkole pierwszy telefon

·         zorganizowano boisko szkolne

·         w 1956 r. odbyła się pierwsza matura, do której przystąpiło 18 uczniów

·         wprowadzono do szkoły religię

·         odnotowano również walkę o świeckość szkoły.

Lata 1960 – 1970

Dyrektorem szkoły była p. Helena Kaczor

·         Pułkownik Jerzy Ziętek, Członek Rady Państwa Przewodniczący Wojewódzkiej RN w Katowicach,  nadał szkole imię Powstańców Śląskich  oraz sztandar.

Lata 1970 – 1980

Dyrektorem szkoły była p. Helena Kaczor oraz p. Ignacy Janus

·         działalność rozpoczęła drużyna harcerska

·         odbywały się prace społeczne uczniów i nauczycieli na rzecz zakładów pracy i miasta – między innymi na Górze Powstańców ( obecnie Księżej Górze)