Andrzejki z poezją
Galeria zdjęć
Zapraszamy na konsultacje przedmiotowe
GŁOSUJEMY!!!
Spotkanie organizacyjne
Serdecznie zapraszamy Rodziców na spotkanie organizacyjne – 12 września 2024 r., które odbędzie się wg następującego harmonogramu:
17.00 – 17.30
I a – wych. p. Anna Chowaniec, sala 51, II piętro
II a -wych. p. Zuzanna Cieśla – Skrzypulec, sala 60, II piętro
II b – wych. p. Sabina Andruszyn, sala 55, II piętro
II c – wych. p. Kamila Bielak – Szczotka, sala 49, II piętro
II d – wych. p. Anna Mikutra, sala 36, I piętro
II e – wych. p. Mirosława Wojtas, sala 56, II piętro
III a – wych. p. Łukasz Nawrat, sala 46, II piętro
III b – wych. p. Iwona Kobek, sala 18, I piętro
III c – wych. p. Karina Kalus, sala 20, parter
III d – wych. p. Jan Zamora, sala 6, parter
IV a – wych. p. Aleksandra Kozłowska, sala 40, I piętro
IV b – wych. p. Aleksandra Więzik, sala 29, I piętro
(w spotkaniu z rodzicami biorą udział wychowawcy klas oraz pedagog i psycholog szkolny)
17.30 – 18.00 – spotkanie Rodziców uczniów klas IV z dyrektorem szkoły w sprawie egzaminu maturalnego (aula).
ok. g. 18.15 – spotkanie tzw. trójek klasowych w auli – wybór Prezydium Rady Rodziców.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Serdecznie zapraszamy na akademię rozpoczynającą rok szkolny 2024/2025, która odbędzie się 2 września br. o g. 11.30 w CK Karolinka w Radzionkowie. Msza św. odbędzie się w tym samym dniu o g. 10.30 w kościele św. Wojciecha w Radzionkowie.
Wakacje
Gratulacje!
Lekcje z Wojskiem w Naszym Liceum
Zajęcia zostały podzielone na dwie części. W pierwszej z nich żołnierze przedstawili uczniom prelekcję dotyczącą współczesnych zagrożeń i tego, jak powinni się zachować w bezpośrednim kontakcie z nimi. Zaprezentowali sygnały alarmowe oraz wskazali, co powinno się znaleźć w plecaku ewakuacyjnym. Pierwszą część spotkania zakończyła próbna ewakuacja.
Druga część zajęć miała wymiar typowo praktyczny i odbywała się na przyległym do szkoły terenie. Uczniowie nauczyli się, jak rozpalać ognisko za pomocą krzesiwa oraz jak zbudować schronienie, aby przetrwać w trudnych warunkach. Poznali również zastosowanie wyposażenia wojskowego, w tym hełmów, kamizelek kuloodpornych oraz masek przeciwgazowych.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy mieli możliwość zadawania pytań oraz aktywnego uczestnictwa w praktycznych ćwiczeniach. Było to dla nich niezwykle cenne i inspirujące doświadczenie.
Relacja z symulacji wyborów do Parlamentu Europejskiego w ramach projektu „Młodzi głosują”
W dniu 27 maja 2024 r. w naszej szkole odbyła się symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego, zorganizowana w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”. To wyjątkowe wydarzenie pozwoliło naszym uczniom doświadczyć procesu wyborczego i poczuć się częścią demokratycznego społeczeństwa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zechcieli wziąć udział w głosowaniu. Wasze zaangażowanie i aktywne uczestnictwo są dowodem na to, że młode pokolenie jest gotowe do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość naszego kraju i Europy.
Ze względu na zasadę neutralności politycznej, która jest warunkiem uczestnictwa w projekcie, wyniki symulacji wyborów zostaną ogłoszone po 9 czerwca 2024 r., czyli po rzeczywistych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Dziękujemy za Wasze wsparcie i cieszymy się, że mogliśmy wspólnie uczestniczyć w tak ważnym przedsięwzięciu.
Galeria zdjęć
VI Dzień z Psychologią - już za nami
Serdecznie dziękujemy dr hab. Elżbiecie Turskiej, prof. UŚ, dr Teresie Sikorze, dr Karinie Atłas, Studentom Psychologii oraz Gościom – Uczniom ze szkół podstawowych za pełne pasji spotkanie z PSYCHOLOGIĄ – zapraszamy za rok na kolejną edycję!
VI Dzień z Psychologią
1. Odkrywając siebie: Warsztaty dla młodzieży na ścieżce dojrzewania
2. Jak konstruktywnie rozwiązywać konflikty?
3. Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne – (samo) pomoc w kryzysie.
4. Komunikacja JA w praktyce – sztuka wyznaczania granic.
Harmonogram VI Dzien z Psychologia – kliknij aby pobrać
LENA - JESTEŚ WIELKA!
Podstawy prawodawstwa - wykład prof. dr. hab. Zygmunta Tobora dla licealistów
Dnia 17 maja 2024 r. nasze liceum miało zaszczyt gościć prof. Zygmunta Tobora
z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który wygłosił wykład na temat
edukacji prawnej.
Podczas spotkania, profesor Tobor przedstawił kluczowe zagadnienia związane z prawem
oraz podkreślił znaczenie edukacji prawnej w życiu codziennym. W swoim
wykładzie omówił podstawowe zasady prawa, rolę systemu prawnego w
społeczeństwie oraz jak prawo wpływa na różne aspekty naszego życia.
W szczególności skupił się na edukacji młodzieży, zaznaczając, jak istotne jest
zrozumienie praw i obowiązków obywatelskich przez
młodych ludzi.
Wykład był nie tylko pouczający, ale również inspirujący. Profesor Tobor zachęcał
uczniów do krytycznego myślenia oraz świadomego uczestnictwa w życiu
obywatelskim. Podkreślił, że znajomość prawa może pomóc w ochronie własnych
praw oraz w aktywnym wpływaniu na otaczający nas świat.
Po wykładzie uczniowie mieli okazję zadać pytania, na które profesor Tobor chętnie
odpowiadał, rozwiewając wątpliwości i pogłębiając omawiane tematy.
Spotkanie z profesorem Toborem było wyjątkową okazją do poszerzenia wiedzy oraz
zainspirowania młodzieży do dalszego zgłębiania zagadnień prawnych.
Życzymy sukcesów na egzaminie maturalnym!
Młodzi głosują - realizujemy projekt CEO
Miło nam zakomunikować, że Nasze Liceum dołączyło do projektu „Młodzi głosują”, zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nasz udział w tegorocznej edycji tej największej ogólnopolskiej akcji promującej aktywny i świadomy udział w wyborach nabiera jeszcze większego znaczenia. Ponad 3 miliony uczniów i uczennic już wzięło udział w symulacjach wyborów, a my mamy zaszczyt być częścią tej liczby.
Program „Młodzi głosują” nie tylko otwiera nam drzwi do świata polityki, ale przede wszystkim uczy nas, młodych obywateli, jak być aktywnymi uczestnikami życia publicznego. Dzięki temu programowi nie tylko możemy oddać głos na naszych reprezentantów, ale także zdobywamy wiedzę na temat demokratycznych procedur i znaczenia naszych wyborów. To niezwykle ważne, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy świadomość obywatelska staje się kluczowym elementem kształtowania społeczeństwa. Ale „Młodzi głosują” to nie tylko oddanie głosu. To również możliwość uczestnictwa w debatach na tematy istotne dla młodego pokolenia. To szansa na wyrażenie swoich opinii, pomysłów i poglądów na sprawy, które dotyczą nie tylko nas, ale także przyszłości naszego kraju i wspólnoty europejskiej.
W ramach tego projektu niebawem w naszej szkole zostanie zorganizowana symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego, która pozwoli nam, uczniom, wcielić się w rolę rzeczywistych wyborców. To niepowtarzalna okazja dla każdego z nas, aby w praktyce doświadczyć procesu wyborczego i poczuć się częścią demokratycznego społeczeństwa. Każdy uczeń będzie miał możliwość oddania głosu, wyrażając tym samym swoje preferencje i przekonania dotyczące przyszłości naszego kraju w kontekście Unii Europejskiej.
Przestrzeganie zasady neutralności politycznej jest kluczowym elementem naszego zaangażowania w akcję „Młodzi głosują”. Tylko wtedy nasze działania nabiorą wiarygodności i będą rzetelnie promować ideę udziału w wyborach oraz edukacji obywatelskiej. Dlatego niech nasze uczestnictwo w projekcie „Młodzi głosują” będzie symbolem naszej gotowości do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym. Niech będzie to nasz głos, który wznosi się w obronie demokracji i wartości, które są fundamentem naszego społeczeństwa.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych
Dni Otwarte - Dni Nauki
Dzień otwarty
Wręczenie nagród
Zawody udzielania pierwszej pomocy
Zawody Pierwszej Pomocy.
12 kwietnia 2024 roku odbyły się V Tarnogórskie Zawody z Pierwszej Pomocy organizowane przez Hufiec ZHP Ziemi Tarnogórskiej oraz Harcerski Klub Ratowniczy w Tarnowskich Górach. W zawodach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu Tarnogórskiego. O godz. 7.15 stawiło się 16 zespołów.
Nasze uczennice Liceum również podjęły wyzwanie udzielania pierwszej pomocy w składzie:
Oliwia Kowol – kl. 3B
Wiktoria Dragon- kl. IB
Łucja Psiuk – kl. IB
Karolina Tomczyk – kl. IB
Każdy zespół otrzymawszy mapę rozmieszczonych punktów zagrożeń rozpoczął poszukiwanie poszkodowanych po centrum miasta. W zakamuflowanych miejscach czekało na nas 12 pozoracji. W każdym punkcie organizatorzy przewidzieli pozorowaną scenkę, w której trakcie dochodziło do różnych wypadków z udziałem osób trzecich. Nasze uczennice musiały udzielić pomocy poszkodowanym m.in. w wypadku samochodowym oraz osobie postrzelonej. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników i organizatorów czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego tarnogórskiej komendy, którzy pełnili także rolę sędziów. Mundurowi przypomnieli uczniom najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia. Na miejscu zdarzeń znajdowali się również strażacy i ratownicy, którzy pełnili funkcje sędziów i opiekunów danych sytuacji i zdarzeń.
Scenki pozorowane były dość wymagające – trzeba było zejść do nieoświetlonej piwnicy i udzielić pomocy osobie przygniecionej głazem, lub przebitej prętem. Dochodzące odgłosy poszkodowanych osób, zalanych krwią dodawały grozy i wzbudzały niepokój i emocje.
Nasze dziewczęta jednak były nieustraszone podejmowały się każdym wyzwaniom i zadaniom z pełnym zaangażowaniem. Uruchomienie i założenie AED też nie było im obce.
Uwiecznieniem zawodów – (po 10 godzinach szukania) było wręczenie dyplomów i nagród. Ale co ważne każdy uczestniczący zawodnik zdawał sobie sprawę jak ważne jest podejmowanie trudu udzielania pierwszej pomocy. Podsumowując zawody doceniliśmy zawód ratownika medycznego.
Nasze licealistki podjęły kolejne postanowienia – to jeszcze nie koniec udzielania pierwszej pomocy w naszej szkole.
Opiekun drużyny: Katarzyna Krzyszpin
Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!
Oskar i Dawid z klasy II c ( dwujęzycznej) pod opieką p. Kamili Bielak – Szczotki zakwalifikowali się do II etapu XI Wojewódzkiego Konkursu Języków Romańskich! Kolejny etap już w środę – życzymy powodzenia!
"Un paraguas bajo la lluvia" - uczta artystyczna w języku hiszpańskim
3 kwietnia br. w CK.Karolinka nasi licealiści oraz uczniowie uczący się języka hiszpańskiego z innych szkół mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu artystycznym – sztuce teatralnej pt. Parasol pod deszczem wystawionej, oczywiście w języku hiszpańskim, przez grupę młodzieży z II LO im. M. Konopnickiej w Katowicach. Organizatorką wydarzenia była nauczycielka j. hiszpańskiego w naszym liceum p. Kamila Bielak – Szczotka.
Dnia 03.04.2024 r. w Centrum Kultury "Karolinka" na zaproszenie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie gościliśmy uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Przedstawili oni swój spektakl "Un Paraguas Bajo La Lluvia" w języku hiszpańskim.
Teatr Hiszpański wspomnianej szkoły wystawia tę sztukę również 9 kwietnia w Teatrze Korez w Katowicach Uczniowie sekcji dwujęzycznej corocznie biorą udział w Konkursie Teatrów Szkolnych w Języku Hiszpańskim, organizowanym przez Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii w Polsce. Konkurs ma na celu doskonalenie znajomości języka, popularyzację wiedzy o teatrze hiszpańskim oraz rozwijanie u uczniów zainteresowań teatralnych. Co roku dwie zwycięskie grupy reprezentują Polskę na Międzynarodowym Festiwalu organizowanym przez hiszpańskie Ministerstwo Edukacji.
Spektakle teatralne przygotowywane są pod kierunkiem hiszpańskich nauczycieli, zawsze wysoko oceniane przez jurorów konkursu.
"Un paraguas bajo la lluvia" to feministyczna komedia o miłości, buncie przeciw przeznaczeniu i wyborach osobistych. Opowiada o Floricie, która zakochuje się i pragnie zdobyć serce Mateo. Prosi o pomoc swoją zmarłą matkę, która przybywa z zaświatów, żeby pomóc córce. Duch matki zabiera ją w fascynującą podróż przez historie miłosne jej przodków, wyjawiając przy tym fatum, które ciąży nad ich rodziną od pokoleń. Czy Florita podzieli los swoich przodków?
A może uda jej się pokonać przeznaczenie i wybrać własną ścieżkę miłości?
Występ był niesamowitym przeżyciem, dzięki któremu nie tylko mogliśmy poszerzyć swoje umiejętności językowe, ale również poznać kulturę hiszpańską. Emocje które towarzyszyły nie tylko widowni, ale również aktorom będą niezapomniane!
Na nasze zaproszenie odpowiedziały szkoły podstawowe i średnie z miast ościennych:
Szkoła Podstawowa nr 46 im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego w Bytomiu,
Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku,
Salezjański Zespół Szkół Publicznych im. św. Dominika Savio w Zabrzu.
W organizacje całego wydarzenia zaangażowana była klasa 1c wraz z wychowawcą p. Kamilą Bielak-Szczotką.
Życzenia Świąteczne
Projekt badawczy na Politechnice Śląskiej
Konkurs Matematyczny
Pasjonatów MATEMATYKI z klas VIII zapraszamy na XIV Międzyszkolny Konkurs Matematyczny
Matura 2024
Maturzyści – w zakładce MATURA został opublikowany szkolny harmonogram matur – powodzenia na egzaminach!
Uwaga Kandydaci do klas I w nowym roku szkolnym 2024/2025
Zapraszamy do poznania naszej ofert edukacyjnej, która znajduje się w zakładce KANDYDAT.
Zaproszenie na V edycja „Dnia Ścisłowca”
Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie
zaprasza na V edycję „Dnia Ścisłowca”
czyli spotkanie z biologią, chemią, fizyką i geografią pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Radzionków i Dziekana Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej
14 marca 2024 roku
Zaproszenie kierujemy do uczniów klas ósmych szkoły podstawowej.
Na miłośników przedmiotów ścisłych czekają:
- wykład dr hab. inż. prof. Marcina Blachnika, pracownika naukowego Politechniki Śląskiej;
- wykład dr Jacka Francikowskiego, pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego;
- wyjątkowe pokazy przygotowane w pracowni biologicznej, chemicznej, geograficznej i fizycznej połączone ze spontaniczną dyskusją;
- drużynowy konkurs wiedzy z przedmiotów ścisłych (biologia, chemia, geografia i fizyka);
Więcej szczegółów pod adresem: s.andruszyn@liceum.radzionkow.pl
lub pod numerem telefonu: 787 345 007
Mechatronicy w akcji!
Chemicy z radzionkowskiego ogólniaka w akcji!
Spotkanie autorskie z poetą p. Pawłem Kobylewskim - naszym nauczycielem
Od ucznia do studenta - najlepsza ścieżka kariery w GZM
Dnia 14 listopada 2023 roku w murach Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie odbyło się niezwykłe wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych z obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Projekt pt. „Od ucznia do studenta – najlepsza ścieżka kariery w GZM” został zainicjowany i zrealizowany przez pracowników Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Głównym celem projektu było zachęcenie młodzieży do kontynuowania nauki na terenie Metropolii, ze szczególnym uwzględnieniem studiów wyższych jako kluczowej ścieżki prowadzącej do zdobycia solidnego zawodu. W tym kontekście uczniowie liceum mieli okazję uczestniczyć w cyklu wykładów patronackich z różnych dziedzin, prezentujących potencjalne ścieżki kariery.
Początek wydarzenia stanowiła prezentacja głównego organizatora projektu, przedstawiciela Akademii Górnośląskiej, który omówił ideę projektu oraz jego cele. Następnie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wykładach z zakresu fizjoterapii i prawa. Każdy wykład poprzedzony był krótką prezentacją danej dziedziny oraz możliwościami rozwoju zawodowego w danym obszarze.
W trakcie wykładów z fizjoterapii uczniowie dowiedzieli się o znaczeniu rehabilitacji, zastosowaniach różnych metod terapeutycznych i perspektywach zawodowych w tej dziedzinie. Wykład z prawa pozwolił uczniom zaznajomić się z podstawowymi zasadami prawa, a także z różnymi ścieżkami kariery w tej dziedzinie, począwszy od pracy w kancelariach prawnych, aż po karierę sędziowską.
Po zakończeniu wykładów uczniowie mieli okazję zadawać pytania prelegentom, którzy udzielali informacji na temat rekrutacji na studia w Akademii Górnośląskiej.
Całe wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w prezentacjach i wyrażali swoje zainteresowanie dalszym kształceniem. Projekt „Od ucznia do studenta – najlepsza ścieżka kariery w GZM” stanowił wartościową inicjatywę mającą na celu wsparcie młodzieży w wyborze właściwej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Następnie, o godzinie 10:30 uczestnicy uroczystości, wśród których będą między innymi samorządowcy, przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych, i służb mundurowych, młodzież i uczniowie oraz delegacje większości radzionkowskich organizacji pozarządowych, zbiorą się i uroczyście złożą wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich na Forum Miejskim na Placu Letochów.
Spotkanie z Rodzicami
g. 16.30 – spotkanie Rodziców uczniów klas pierwszych z Dyrektorem szkoły ( aula/ I p.)
g. 17.00 – spotkanie z Wychowawcami klas
g. 17.30 – spotkanie Rodziców uczniów klas IV z Dyrektorem szkoły ( aula/ I p.)
ok. g. 18.15 – spotkanie tzw. trójek klasowych w celu wyboru Prezydium Rady Rodziców ( aula/ I p.)
Serdecznie zapraszamy!
Rozpoczęliśmy rok szkolny 2023/2024!
Wyjazd do Warszawy
W dniu 7 czerwca 2023 r. grupa uczniów naszego liceum uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Była to wycieczka programowa w ramach przedmiotu wiedza o społeczeństwie. W ramach tego wyjazdu młodzież miała okazję zwiedzić Stare Miasto, zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a także odwiedzić Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnicy wycieczki podczas zwiedzania Sejm wysłuchali prelekcji na temat organizacji pracy tego organu władzy ustawodawczej. Była też okazja do spotkania z Posłem RP – panem dr Tomaszem Głogowskim, który podzielił się z młodzieżą swoimi doświadczeniami związanymi z pracą posła i opowiedział o procesie stanowienia prawa. Wyjazd ten pozwolił jego uczestnikom na poszerzenie wiedzy na temat polskiego parlamentaryzmu i został uznany za bardzo udany. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pana Posła Tomasza Głogowskiego i pracowników jego biura poselskiego, które było organizatorem tego wyjazdu.
Zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
Uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 23 czerwca br. o g. 9.00 w auli szkolnej, o g. 10.30 zapraszamy na mszę św. w kościele św. Wojciecha w Radzionkowie
X Tydzień Konstytucyjny
V Dzień z Psychologią LO Radzionków
Wykłady i warsztaty poprowadzi p. dr Teresa Sikora z Wydziału Nauk Społecznych UŚ oraz studenci koła naukowego psychologii pod kierunkiem p. dr Kariny Atłas z Wydziału Nauk Społecznych UŚ.
Tegoroczna edycja jest poświęcona dbaniu o swoje zdrowie psychiczne oraz profilaktyce depresji – tematy wykładów i warsztatów w załączeniu.
Zgłoszenia przyjmujemy do 25 maja br. do g. 15.00 na karcie zgłoszeniowej ( w załączeniu). Wypełniona karta zgłoszeniowa może być przesłana pocztą elektroniczną na adres liceum@liceum.radzionkow.pl z dopiskiem Dzień z Psychologią.
Wypełniając Kartę należy wpisać tematykę warsztatu.
Ilość miejsc jest ograniczona – prosimy o zgłoszenia uczniów, którzy
interesują się psychologią ( do 10 osób ze szkoły).
zapraszam serdecznie
w imieniu organizatorów – Danuta Minas
Karta zgłoszeniowa – kliknij aby pobrać
Harmonogram – kliknij aby pobrać
Poznajemy samorząd.... od naukowej strony
W dniu 12 maja 2023 r. uczniowie klas licealnych naszej Szkoły mieli możliwość zdalnego uczestnictwa w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Współczesne wyzwania dla zarządzania w administracji lokalnej”. Uczniowie mogli brać udział w tak istotnym wydarzeniu naukowym dzięki uprzejmości dra Daniela Wojtczaka – nauczyciela wiedzy o społeczeństwie w naszej Szkole, który podczas tej konferencji wygłosił referat pt. „Prawo do dobrego samorządu w świetle uregulowań konstytucyjnych”. Podczas konferencji poruszane były różne zagadnienia, takie jak chociażby: kwestia ustrojowego charakteru samorządu terytorialnego, jawności działania administracji w kontekście prawa do informacji publicznej, prawnego obowiązku kontaktu administracji lokalnej z prasą, realizacji nieodpłatnej pomocy prawnej jako zadania zleconego samorządowi terytorialnemu, szans i barier współpracy samorządu lokalnego ze szkołami i uczelniami wyższymi, czy problemów związanych z utrzymaniem lokalnych instytucji kultury.
Organizatorami Konferencji był Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – Filia w Gnieźnie. Dzięki tej konferencji uczniowie naszej Szkoły mogli spojrzeć na samorząd terytorialny z szerszej perspektywy i uzyskać szczegółowe informacje, które znacznie wykraczają poza podstawę programową z przedmiotu wiedza o społeczeństwie.
Żegnamy Maturzystów!
W auli naszej szkoły odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas IV – najlepsi otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz dyplomy. Absolwentom życzymy sukcesu na egzaminach maturalnych i w dorosłym życiu!
Nasi Uczniowie uczestnikami Międzynarodowej Konferencji Naukowej Praw Człowieka!
Uczestnictwo uczniów w tak prestiżowym wydarzeniu naukowym było możliwe dzięki uprzejmości nauczyciela wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole – dra Daniela Wojtczaka, który był jednocześnie prelegentem, a także pełnił funkcję sekretarza konferencji.
Organizatorami Konferencji byli: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (Wydział Prawa i Nauk Społecznych, Instytut Nauk Prawnych), Zarząd Główny Stowarzyszenia Parlamentarzystów Polskich.
Konferencja ta jest wydarzeniem cyklicznym o dużym znaczeniu naukowym, w którym biorą udział przedstawiciele wielu ośrodków akademickich, zarówno z kraju jak i z zagranicy. Podczas dwudniowych obrad wygłoszono ponad 120 referatów.
Galeria – kliknij
Dzień Otwarty - dziękujemy za wizyty w naszej szkole i wspólnie spędzony czas 🙂
Konkurs kulinarny
Zgoda (osoba dorosła) – kliknij aby pobrać
Zgoda (uczeń) – kliknij aby pobrać
The Day with Sherlock Holmes
To było kolejne, po dłuższej przewie, spotkanie z Sherlockiem i miejmy nadzieję, że nie ostatnie.
Zapraszamy za rok na kolejne emocje.
Święta Wielkanocne 2023
IV Dzień Ścisłowca
po raz czwarty w naszym LO impreza promująca przedmioty przyrodnicze
Nasi licealiści oraz uczniowie ze szkół podstawowych z Radzionkowa, Tarnowskich Gór i Bytomia wzięli udział w „Dniu Ścisłowca” zorganizowanym przez radzionkowski ogólniak. Dzień ten „kręcił się wokół” takich przedmiotów, jak biologia, chemia, fizyka i geografia. Uczniowie mieli okazję pogłębić swą wiedzę i poszerzyć horyzonty myślowe. Zaczęło się od inauguracyjnego wykładu „Czy maszyny będą myśleć? Czyli, dokąd zmierza sztuczna inteligencja”, wygłoszonego przez gościa z Politechniki Śląskiej, pana dr hab. inż. prof. Marcina Blachnika. Potem uczniowie uczestniczyli w pokazach przygotowanych w klasopracowniach. Między innymi były rozmowy o skałach i minerałach. Sprawdzano, jak rozchodzi się fala poprzeczna i podłużna oraz czy można ufać swoim zmysłom, a także co kryje się w czerwonej kapuście. Uczniowie przekonali się też jak reaktywne i niebezpieczne są niektóre metale oraz czym jest i jak się zachowuje suchy lód. Na koniec odbył się drużynowy konkurs wiedzy z przedmiotów ścisłych. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z SP 4 w Radzionkowie, drugie miejsce zdobyli uczniowie z SP 13 w Tarnowskich Górach, a trzecie z SP 2 w Radzionkowie. Gratulujemy wiedzy! Na zakończenie imprezy wystąpiła nasza uczennica Dominika Banduch, która zaprezentowała swoją konkursową pracę „Energetyka jądrowa na tle innych rozwiązań w ujęciu technicznym, gospodarczym i środowiskowym”.
„Młodzi naukowcy” z Radzionkowa i okolic łączcie się. W przyszłym roku czeka nas kolejny „Dzień Ścisłowca”.
Do zobaczenia!
Konkurs fotograficzny
Matura 2023
w zakładce Matury znajdują się aktualne informacje na temat organizacji egzaminu maturalnego w 2023 r. – zapraszamy do zapoznania się.
Zapraszamy do zapoznania sie z ofertą edukacyjną przygotowana na rok szkolny 2023/2024!
Ogłaszamy nabór do klasy informatyczno – mechatronicznej, ogólnej, dwujęzycznej oraz pedagogiczno – psychologicznej – szczegóły
w zakładce KANDYDAT
Składki
przypominamy, że nadal można wpłacać składki na działalność Rady Rodziców w naszej szkole:
nr konta Rady Rodziców – Santander Bank 57 1090 2011 0000 0001 5018 4758
Prezydium Rady Rodziców
Zapraszamy do galerii zdjęć z okazji Jubileuszu 70-lecia szkoły!
Narodowe Święto Niepodległości
Następnie, o godzinie 10:30 uczestnicy uroczystości, wśród których będą między innymi samorządowcy, przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych, i służb mundurowych, młodzież i uczniowie oraz delegacje większości radzionkowskich organizacji pozarządowych, zbiorą się i uroczyście złożą wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich na Forum Miejskim na Placu Letochów.
Zapraszamy na Jubileusz 70-lecia szkoły!
która odbędzie się 15 października 2022 r. (sobota):
g. 10.00 – msza św. w intencji Społeczności szkoły w kościele św.
Wojciecha w Radzionkowie
g. 11.30 – uroczysta akademia w CK. Karolinka
po akademii – zapraszamy do szkoły na spotkanie Absolwentów.
Szkolne spotkania
15 września br. (czwartek) odbędą się w szkole spotkania wg następującego harmonogramu:
16.30 – 17.00 – spotkanie rodziców uczniów klas I
z dyrektorem szkoły (aula/I p.)
17.00 – 17.30 – spotkania z wychowawcami klas (szczegółowe informacje na drzwiach
wejściowych do szkoły)
17.30 – 18.00 – spotkanie rodziców uczniów klas IV
z dyrektorem szkoły w sprawie
egzaminu maturalnego 2023 (aula/I p.)
ok. 18.15 – spotkanie tzw. trójek klasowych i wybór Prezydium Rady Rodziców (aula/ I p.).
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Uczniów klas I zapraszamy na g. 8.00 na spotkanie organizacyjne do auli szkolnej
(w czasie spotkanie odbędzie się ostateczny podział na klasy, przedstawienie wychowawców).
Wakacje
wspaniałych wakacji, dobrego odpoczynku i do zobaczenia 1 września br. !
Wyniki egzaminu maturalnego
Szanowni Maturzyści,
5 lipca br. o godzinie 08:30 w serwisie ZIU udostępnione zostaną wyniki egzaminu maturalnego dla każdego zdającego.
Należy wejść na stronę https://wyniki.edu.pl, a następnie zalogować się wprowadzając login i hasło lub wybrać inny sposób logowania: profil zaufany,
e-dowód lub bankowość elektroniczną.
Świadectwa dojrzałości będą do odbioru w szkole
od g. 12.00 5 lipca 2022 r.
Zdający, którzy zostali indywidualnie skierowani przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie na egzamin maturalny do innej szkoły w woj. śląskim, zgłaszają się po odbiór świadectwa dojrzałości
(lub aneksu do świadectwa) do szkoły macierzystej.
Absolwenci, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych, a nie zdali tylko jednego egzaminu z przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej na poziomie podstawowym, mają prawo przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym.
Egzamin odbędzie się 23 sierpnia 2022 r. (wtorek), godz. 09:00
Warunkiem przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym jest złożenie do dyrektora szkoły Oświadczenia o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym (Załącznik 7) najpóźniej do 12 lipca br. (t.j. w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników).
Egzamin w terminie poprawkowym nie podlega dodatkowej opłacie.
Zakończenie roku szkolnego
Po akademii o g. 10.30 w kościele pw. św. Wojciecha
w Radzionkowie zostanie odprawiona msza święta
w intencji Społeczności naszej szkoły.
Informacja na temat naboru
https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/
Kandydatom do klasy dwujęzycznej przypominamy o sprawdzianie kompetencji językowych, który odbędzie sie 9.06.br. o g. 16.00.
IV Dzień z Psychologią pod patronatem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach
Zapraszam uczniów liceum, uczniów klas VIII zainteresowanych psychologią oraz nauczycieli do udziału w IV edycji Dnia z Psychologią, która odbędzie się 16 maja 2022 r. (poniedziałek) w LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie . Współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zgłoszenia przyjmujemy do 13.05. br. adres: liceum@liceum.radzionkow.pl.
Harmonogram – kliknij aby pobrać
Karta zgłoszeniowa – kliknij aby pobrać
Nasz Dzień Otwarty
26 kwietnia mieliśmy Dzień Otwarty w naszym LO, uczniowie klas ósmych mogli zwiedzić szkołę, zapoznać się z ofertą naborową i wziąć udział w zajęciach zorganizowanych przez naszych nauczycieli i uczniów. Największą popularnością cieszyły zajęcia z mechatroniki zorganizowane we współpracy z Politechniką Śląską wydziałem Inżynierii Materiałowej. Kulminacyjnym momentem było spotkanie w auli podczas którego nastąpiło wręczenie nagród za zajęcie miejsc w konkursach zorganizowanych przez nasze liceum. Nagrody wręczał Burmistrz Miasta Radzionków dr Gabriel Tobor oraz z ramienia politechniki dr hab. Inż. Roman Przyłucki, Prof. Pol. Śl.
Wielkanoc
ponieważ na końcu każdej naszej drogi znajduje się światło.
Zdrowych, pełnych wiary, nadziei i miłości Świąt Wielkanocnych
życzy w imieniu Społeczności Szkoły
Danuta Minas
Dni otwarte
od g. 9.00 do 18.00
Świąt Wielkiej Nocy
Danuta Minas
Konkurs profilkatyczny pt.: ŻYJ ZDROWO, BĄDŹ WOLNY, NIE DAJ SIĘ UZALEŻNIENIOM - roztrzygnięty!
Laureatami zostali:
I miejsce – Maja Wylenzek, kl. VII a, SP 4 w Radzionkowie
II miejsce – Julia Kozłowska, kl. I a, LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie
III miejsce – Amelia Zok, kl. VII a, SP 4 w Radzionkowie.
Wyróżnienia otrzymali:
I wyróżnienie – Leon Rożeń, kl. I a, LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie
II wyróżnienie – Zofia Sobiś, kl. I a, LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie.
GRATULUJEMY!
Nagrody prznała Komisja Konkursowa w składzie:
Przewodnicząca p. Beata Jurczyk, Pełnomocnik Burmistrza ds.
Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Radzionkowie
oraz Członkowie:
p. Magdalena Pietrzyk, psycholog szkolny LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie
p. Justyna Konik, przedstawiciel Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
i Przeciwdziałania Narkomanii w Radzionkowie
Na pokonkursową wystawę zapraszamy do LO im. Powstańców Śląskich w
Radzionkowie od 1 kwietnia br. ( I p., obok auli szkolnej)
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 26 kwietnia br. o g. 12.00 w
auli LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie – zapraszamy!
( nagrodami będą karty upominkowe do sklepu sportowego o wartości od 200
zł. do 50 zł.)
Ósmoklasisto - sprawdź naszą ofertę edukacyjną!
Pomagamy Sąsiadom
Ogłoszenie o możliwości zatrudnienia - 1/2 etatu pomocy nauczyciela
Informujemy, że w BIP jest zamieszczona informacja o możliwości podjęcia pracy na stanowisku pomoc nauczyciela.
Od nowego roku szkolnego rusza klasa patronacka Politechniki Śląskiej Wydział Inżynierii Materiałowej - Informatyka z elementami mechatroniki
Ogłoszenie o możliwości zatrudnienia
XII Konkurs Matematyczny - 29 marca 2022 r.
Pasjonatów matematyki, uczniów klas VII i VIII, zapraszamy do udziału w XII edycji Konkursu Matematycznego pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Radzionków oraz Dziekana Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej. Konkurs odbędzie się 29 marca br. (wtorek) w auli szkolnej. Zgłoszenia przyjmujemy do 18 marca 2022 r.
Żyj zdrowo - bądź wolny
Wesołych Świąt!
Tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień
Który liczy się od zmroku”
spokojem i radością oraz Nowego 2022 Roku bogatego w spełnione marzenia
życzy w imieniu Społeczności Szkoły
Danuta Minas